Country : Greece
Job/hobbies : DJ
Registration date : 08/01/2008

Πανιώνιος-Αρης 0-3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πανιώνιος-Αρης 0-3   Πανιώνιος-Αρης 0-3 EmptyΚυρ Ιαν 13, 2008 4:42 am

Σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, ο Αρης κατάφερε να περάσει αλώβητος. Με δύο γκολ του Κόκε και ένα εύστοχο πέναλτι του Κάλβο, οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν στη Νέα Σμύρνη του καλύτερου Πανιωνίου με 3-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες, αλλά η αστοχία και τα λάθη της άμυνας, τους στέρησαν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τις τελευταίες μέρες η διαιτησία είναι το κυρίαρχο θέμα της επικαιρότητας στον χώρο του ελληνικού ποδοσφαίρου. Η διαιτησία ήταν και το κυρίαρχο θέμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Νέα Σμύρνη. Μία ανατροπή του Φερνάντεζ μέσα στην περιοχή μόλις στο 2ο λεπτό και μία ανατροπή του Κάλβο στο επόμενο λεπτό ήταν οι δύο φάσεις που σημάδεψαν το πρώτο μέρος. Στην πρώτη περίπτωση, το ριπλέι δικαιώνει τον Δαλούκα που δεν έδειξε τίποτα, ενώ και η δεύτερη φάση δικαιώνει τον ρέφερι που έδειξε την άσπρη βούλα μετά την καθαρή παράβαση του Μάκου στον Ισπανό μεσοεπιθετικό του Αρη.

Μ’αυτά και μ’αυτά, οι κίτρινοι βρέθηκαν μόλις από το 4’ να προηγούνται 1-0 με το εύστοχο πέναλτι του Κάλβο και να δίνουν ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλάζοντας συνάμα την εικόνα. Κι αυτό διότι ο Αρης κλείστηκε κι έδωσε χώρο στον Πανιώνιο με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να είναι ουσιαστικά μία παράσταση για ένα ρόλο. Οι κυανέρυθροι ήταν καλύτεροι, πίεζαν και έψαχναν το γκολ, ενώ σε 2-3 φάσεις με πρωταγωνιστές τους Γουνδουλάκη και Μαϊστόροβιτς θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει.

Αντίθετα, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να δημιουργήσουν την πρώτη τους καλή φάση μετά το πέναλτι στο 36ο λεπτό σε βολίδα του Ιβιτς που πέρασε άουτ. Λίγο μετά και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ίδιος παίκτης είχε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-2, η κοντινή κεφαλιά του όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Κένινγκ.

Στο δεύτερο μέρος πάλι ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του ματς και τις επιθετικές διαθέσεις, ωστόσο μετά από ένα καλό πεντάλεπτο (60’-65’) στη συνέχεια έχασε το παιχνίδι και συνάμα κάθε ελπίδα ανατροπής του σκορ.

Την ώρα που όλα έδειχναν πως ο Αρης θα χρειαστεί να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, τα λάθη της άμυνας των Νεοσμυρνιωτών, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να «καθαρίσουν» το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες.

Το πρώτο λάθος έγινε στο 68’ με τον Κόκε να το εκμεταλλεύεται και να κάνει το 2-0, ενώ στο 70’ ένα νέο λάθος, του Πλετς, έδωσε ξανά την ευκαιρία στον σπουδαίο Ισπανό επιθετικό να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το παιχνίδι πλέον είχε κριθεί και ο νόμος του ποδοσφαίρου είχε κάνει για μία ακόμη φορά την εμφάνισή του. Ο Πανιώνιος έχανε τις ευκαιρίες, ο Αρης έβαζε τα γκολ. Στο ποδόσφαιρο, όμως, σημασία έχει το αποτέλεσμα και το αποτέλεσμα λέει πως η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς πήρε ένα σπουδαίο διπλό, ούσα σοβαρή, ώριμη και πάνω απ’όλα εύστοχη. Στην αντίπερα όχθη, είναι ξεκάθαρο πλέον πως ο Πανιώνιος έχει μπει σε μια περίοδο... πανικού. Ο κόσμος γκρινιάζει, τα αποτελέσματα δεν έρχονται και ο Εβαλντ Λίνεν καλείται να βρει τη λύση για να βγει η ομάδα από το αγωνιστικό αδιέξοδο.

Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Baraza Radio :: Αθλητικα-